Emotikony:
;-D :-D :-p ;-p ;-P 8-p >:-, =-> +-) :-B :-) ;-) :-)) :o))) :-D) :-] ;-] :-* B-| B-D 8-D 8-o :-/ .-/ ]:-( ]:-) :-@ :-[[ :-[ >:-[ :-? :-. :-{} =-{} 8-. :'-< :-( :-{ :'-( :-S 8-| .-( :-x

Skupina Honoris ukončila ke dni 4. 3. 2011 svou činnost.

Toto pole nevyplňujte (antispam): Toto pole nevyplňujte (antispam): Toto pole nevyplňujte (antispam):
>>> Následující tlačítko nemačkejte (antispam):

Celkem: 3312  
<< 63 | 64 | 65 | 66 | 67 >>

Lucie 16.37:02 / 27. 01. 2007

Gereld:A jestli budeš chtít,mohu ti poslat fotky z lednových závodů,co jsem se zúčastnila.

Lucie 16.34:20 / 27. 01. 2007

Gerald:bude to začátkem července,ale přesný termín ještě neznám.A má se to konat v soukromé hale jezdeckého klubu Majer.Bude to soutěž ve volném stylu jízdy spojené s přehlídkou koní.

Geralt 13.46:09 / 27. 01. 2007

LUCIE: Koníci v Boleslavi? Kdy a kde to bude, smím-li být tak smělý?

adf 04.06:04 / 27. 01. 2007

a

MAZánek 22.47:25 / 26. 01. 2007

Pro Fleche: Dik. Co vic rict... Smajlík z XChatu: *1*

Lucie 20.42:43 / 26. 01. 2007

Pan Tankred:Chtěla jsem Vás poprosit, zda by jsem Vás a členy skupiny,zda by měli zájem mohla pozvat na závody,kterých se zůčastním,mají se konat v Mladé Boleslavy začátkem léta.

Lucie 19.02:28 / 26. 01. 2007

Děkuji nepodepsaný a Dagmar z Krumbenowe.Ptala jsem se, protože jsem začala provádět na zámku Sychrov a mají tam menší inventářzbroje,tak jsem se ptala,abych byla o něco chytřejší.

Fleche 15.12:31 / 26. 01. 2007

Pro Mazoše: po case predlouhem, jsem zavital na Vase stranky a nestacil jsem se divit...
pekne, moc pekne...

Tankred 10.29:41 / 26. 01. 2007

Jak tak koukám, tak Pavel nebude tak neznalý, jak ze sebe dělá. Ale ividíme, co od něj ještě dostaneme, už se na to těším. :-) A k tomu morionu. Jak píše Nepodepsaný (škoda), zásluhu na rozšíření mají Španělé, přes jejich korunní zemi - Španělské Nizozemí se rozřířila na sever Evropy, odtud to převzali Švédové, kteří v nich bojovali za 30.leté války. Samozřejmě ne všichni, ale myslím, že např. pikenýři ano. V německy mluvících oblastech a jejich sférách vlivu byl častější birnhelm, opět hlavně u pikenýrů, třeba Wallensteinovy jednotky, ale morion se používal taky. Pro laika jsou to přilby hodně podobné, takříkajíc z jednoho hnízda. Někde jsem četl, že obě přilby vycházejí původně z plechových klobouků, známých třeba od husitů. Škoda, že sem nejdou vkládat obrázky, dal bych je sem. Je to námět pro Mazánka. Jen jestli to přes něj projde. On je někdy dost neústupný. ;-]

nepodepsaný 09.50:52 / 26. 01. 2007

Pro Lucii: přilba typu morion pochází ze Španělska, ale její používání mezi pěchotou se během 30-ti leté války rozšířilo takřka na celou Evropu, což svědčí o její funkčnosti a oblibě. Na území dnešní ČR byl běžnější tzv.birnhelm, tedy přilba typově velmi podobná. Moriony dodnes tuším používá papežova vatikánská garda.... :-)

Dagmar z Krumbenowe 23.54:00 / 25. 01. 2007

Dobrý večer, panno Lucie, ráčej zavítati na hrad Rožmberk, kde ve zbrojnici moriony z období třicetileté války spatřiti můžeš. Jsou tam však i moriony, které růže pětilistá zdobí a ta rozhodně Švédům nenáležela. I já se pídím po poznání, když vyšívání odkládám, a našla jsem si na listinách veřejných, že moriony zdobily hlavy například i střelců, kteří používali arkebuzy. Dávaly možnost dobře mířit a zároveň chránily před údery. Pokud ovládáš jazyk východních Slovanů, přečti si moudrá slova na listinách: www.nasled.org/vitaz/galerea_dospehov/srednevekovie_shlemi.htm
Obrázky tam najdeš též a číslům (letopočtům) též porozumíš. Ty však panno Lucie raději henin krásný odieti ráčej a moriony ochráncům svým ponechej. Sladkou noc přeji. DzK

Lucie 22.25:12 / 25. 01. 2007

Děkuji ti Pavle,já se dočetla,že jíi používala svědská pěchota,ale nejsem si jistá,zda to odpovídá době.

Pavel 19.15:11 / 25. 01. 2007

Morion bych já, ač neznalý těch dob, zařadil někam do poloviny 16. stol., kdy se vyskytoval jako oblíbená ochrana hlavy jak u pěchoty, tak jízdy. Jeho vznik bych odvodil z běžně pěchotou používaných klobouků, někde ze 13. století, ale, jak říkám, nejsem si jistý. Mne osobně uchvacuje jejich zdobnost (hlavně u člunkových morionů), ale bohužel nejsou tyto skvostné výtvory tak časté (jejich nezdobení bráškové jsou mnohem častější). Já osobně nejvíce preferuji armety, jako geniální výtvory lidské ruky. Uchvacuje mne jejich kompatibilita s různým vývojem bitevního prostředí. A ještě jsem si vzpoměl: V některém muzeu (tuším že v Madridu) je zachovalá celoplátová zbroj pro pěší turnaj bez jediné malé skulinky. Bojovník byl takřka zalit v plechu, úžasná zbroj, jen bych v ní nechtěl někde sedět =)

Pavel 19.03:50 / 25. 01. 2007

Takže jak má tedy vypadat kompletní zbroj pro rytíře z počátku 14.stol. ve Franci (a jak na našem území)? V mnou již citovaném díle Heinricha von Freiberga se píše: "Tam byl rytířský hrdina oblékán do svých náholenic (...) Hedvábný zářící spalnieř pod brni mu tam skvostně připravili a přes něj mu krásně oblékli stříbrnou brni, mistrně zhotovené dílo z drobných ozdůbek. Pak ho začal svírat NÁPRSNÍ PLÁT mistrovsky tepaný (...) ...byl velmi mistrovsky složen z nádherných plechů..." dále se ještě hovoří o vafnroku (wapenroku, varkoči) ze vzácné červené látky. A pak se mluví o odění koně, jež je složeno z deku o několika vrstvách podšitým hermelínem. Nejde mi do hlavy ten náprsní plát. Ve vysvětlení oné pasáže je řečeno, že nejde o šupinovou zbroj, ale je možné míti v této době již pancíř? K upřenění, rytířská jízda Jana z Michalovic se uskutečnila někdy během posledního desetiletí 13. stol. a text sám je psán až po přelomu století, ale i tak se mi zdá nepravděpodobné existence krunéře. Může te mi to nějak vysvětlit?

Lucie 17.16:32 / 25. 01. 2007

Omlouvám se,že ruším,ale mohla bych se zeptat zda nevíte odkud pochází přilba typu Morion?

Tankred 15.11:00 / 25. 01. 2007

Pro Pavla: Privilegované postavení Franci je pravda. Lámalo se to někdy v průběhu 12-13.stol., tam získali náskok, který třeba v módě dodnes nepustili. Hezky je to v té době vidět na architektuře, gotika s jejími katedrálami se poprvé objevila tam a dodnes mají nejvíc románsko-gotických staveb, tedy přechodových. Mě osobně se nejvíc líbí anglická gotická architektura, najmě ta tudorovská, ale prvenství mají Francouzi. A teď k té zbroji: Musíme v první řadě rozlišit turnajskou zbroj a řekněme polní zbroj. Podle účelu je jasné, že se budou lišit, turnajská je dost pevná, těžká a "nepohyblivá," oproti tomu polní je lehčí a pohyblivější. Nemohlo se přece stát, že rytíř by byl v boji sražen a už by se sám bez pomoci nedokázal postavit! naproti tomu v turnaji pádem z koně všechno končí. Ve 12. 13 a částečně i 14. stol. se tyto zbroje moc nelišily, ostatně samy turnaje zpočátku byly jen reálným bojem přeneseným před urozené diváky, to později přišly regule a disciplíny, které předvádíme třeba my. Ale v tom století, které zmiňuješ, tak ve Francii na začátku byla převaha kroužkové zbroje, sem tam a jak kdy nějaká ta miška a eileta, které přecházely v pokrývání plechem na holeních a pažích, ty potom přešly v samostatné díly, kdy byla ta která končetina "obalena" plechem ze všech stran a toto se zase postupem času začalo spojovat do funkčního celku - v celoplátovou zbroj. Ale i v celoplátech jsou stále místa, která jsou kryta kroužky, jako třeba oblast pánve a slabin jako takových, loketní jamky a ramena v místech, která se při zvednití paží odkrývala. Na těchto místech se k tomu používaly ještě "terčíky." Pod celou takovou zbroj se navlékaly (krom spodního prádla) prošívanice, které tlumily nárazy, samy částečně chránily a i dělaly "dilataci, mezi plechem a tělem.

MAZánek 13.20:32 / 25. 01. 2007

Pro Pavla: No, ja jsem zase nekde cetl, ze rytiri na sobe meli tu zbroj, nebo co. :-{} Smajlík z XChatu: *3*

Verča 08.55:37 / 25. 01. 2007

A ještě bych se chtěla zeptat: je nějaká pravděpodobnost, že budete letos účinkovat v Praze? Předem díky!

Pavel 22.41:26 / 24. 01. 2007

Někde jsem četl o provilegovaném postavení Francie. Takže jak to vypadá tam? Nedavno se mi dostala do rukou zajmavá kniha s názvem: Rytířská cesta Jana z Michalovic. Tedy rytíře někde z jižních Čech, tedy alespoň myslím (dále byl veliký rod rozšířen na sever od Prahy, kam se i Jan později usídlil). Je to krátká veršovaná "povídka" o turnajovém klání ve Francii na dvoře Filipa IV. Sličného od Heinricha von Freiberga (Janova součastníka). A v této knize je i zmínka o polním oblečení rytíře, ale pro mne není příliš srozumitelná, proto se Vás ptám, děkuji za odpověď.

Clary.Aldringen 10.21:26 / 24. 01. 2007

pro Pavla: Takže to vezmeme velmi stručně co se našich zemí týče. První co se pokrývalo pláty byly klouby, takže v první polovině se oblékaly pláty na ruce a na nohy přes původní kroužkové odění. Později když byly celoplátové nohavice, kroužková brň pod nimi už nebyla potřeba a odpadla. Na trup se ve 14 století oblékaly zpravidla kroužková košile a přes ni tvz. plátová vesta, ze které se později vyyvinul hrudní a zádový plát a také velmi oblíbená brigantina. Ochrana hlavy byla velmi variailní, používala se oblíbená kroužková kapuce a na ní rúzné druhy šlapů s hledím a v první čtvrtině i starší kbelcové přílby. Pěkným příkladem odění rytíře z doby arla IV. je socha Přemysla Otakara II. na jeho náhrobku ve svatovítské katedrále.

Tankred 09.57:11 / 23. 01. 2007

Pro Pavla: Takhle, jak jsi tu otázku položil, tak je nezodpověditelná jednoduchým způsobem. Aby to bylo možné, musíš si vybrat hlavně oblast, odkud ten rytíř má být. Něco jiného je Francie a Anglie, něco jiného střední Evropa a teď myslím od Německa na po Maďarsko a i to by se mohlo dělit ještě severo-jižně, protože Poláci byli kapitola sama pro sebe, země Skandinávie a románské země. O zemích dále na východ ani nemluvě. Navíc je tohle století stoletím velkých změn ve zbrojích, takže jiné to bude na začátku a jiné na konci. Samozřejmě, protože to bylo drahé, nějaký chudší rytíř mohl používat zbroj ze začátku 14.stol i na jeho konci, ten samý rytíř, pokud by byl dejme tomu Francouz nebo Angličan by v Uhrách působil docela moderně, ale těmhle kdyby se vyhněme. Takže prosím upřesni svou otázku.

Verča 09.29:33 / 23. 01. 2007

Jste fakt moc a moc skvělí!!! Viděla jsem vás jak v Přešticích tak i v Liberci. Doufám, že se do Liberce dostanu i letos a že tam nebudete chybět! Jinak doufám že se sejdem i jinde.

Pavel 21.11:20 / 22. 01. 2007

Dobrý den. Ve svém zájmu jsem narazil na problém odívání stědověkého rytíře. Mohl bych se vás zeptat na polní odění urozeného muže v průběhu 14.století. Jde mi především o množství plechových doplňků a o techniku pletení brní a některé parametry zbrání užívaných v této době (váha, materiála, příp. účinost apod.). Děkuji za odpověď...

Pája 21.04:40 / 22. 01. 2007

Adélko, já bych si taky nějaká ta fota zamluvil. Ďakujem

Buric de Chamant 21.03:15 / 22. 01. 2007

Omluvám se, že mé údaje na této stránce jsou nicotné, ale slibuji, že se pokusím něco doplnit.

Celkem: 3312  
<< 63 | 64 | 65 | 66 | 67 >>

Neexistují na světě tak nepravdivé a nesmyslné věci, které by i velmi moudří lidé nemohli pokládat za pravdivé.
-- Leopardi
Hidden download of images (pre-loading): hiddenImg hiddenImg hiddenImg hiddenImg hiddenImg hiddenImg hiddenImg hiddenImg hiddenImg hiddenImg hiddenImg hiddenImg hiddenImg hiddenImg hiddenImg hiddenImg hiddenImg hiddenImg
Skupina Honoris ukončila ke dni 4. 3. 2011 svou činnost.